ArabicDutchEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

GÖZ HASTALIKLARI

Bebeklerden yaşlılara kadar tüm yaştaki hastalar için çok kapsamlı bakım yapılır.                                         Uzun bir aralıktaki göz bozuklukları ve hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavileri yapılır

Göz Hastalıkları polikliniğinde; Önceliğimiz koruyucu hekimlik anlayışı çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Her insan göz hastalıkları ile karşılaşmak ya da gereken önlemleri zamanında almak için yılda bir kez rutin göz muayenesinden geçmelidir.

Göz hastalıkları birimi teknolojik gelişmelerden en çok istifade eden tıp dallarından biridir.

Gözler en önemli organlar arasında yer almaktadır. İşlevlerini yerine getirmediği durumlarda kişilerin dünya ile bağlantıları önemli ölçüde sıkıntıya düşer.

Göz Hastalıkları Hizmetleri

          *Genel Göz muayenesi

 • Katarakt-Lazer ve Göz içi Lens
 • Ön Segment Cerrahisi
 • Retina
 • Çocuk Göz Sağlığı-Şaşışılık-Göz Tembelliği-
 • Göz Estetiği
 • Kontakt Lens
 • Oftalmik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
 • Kornea Hastalıkları
 • Glokom (Göz Tansiyonu)
 • Pediyatrik Oftalmoloji
 • Tıbbi retina ve vitreoretinal cerrahi
 • Nöro oftalmoloji
 • Göz içi iltihapları
 • Retina Hastalıkları – Diyabetik Göz Hastalıkları
 • Hastanelerimizde yapılan ameliyatlar
 • Katarakt ameliyatı (Fakoemülsifikasyon ve intraoküler mercek implantasyonu) – küçük kesili sütürsüz ameliyat topikal anestezi altında gerçekleştirilmektedir)
 • Fonksiyonel ve kozmetik göz kapağı ameliyatları
 • Göz kapağı ve orbital tümörler ve rekonstrüksiyon
 • Lakrimal ameliyatlar (çocuklarda ve yetişkinlerde gözyaşı problemleri)
 • Vitreoretinal ameliyatlar

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ

Şaşılık, katarakt, gözyaşı kanalı tıkanıklığı gibi kusurları her ne kadar yetişkin hastalıkları olarak bilinse de aslında bebek ve çocuklarda da görülmektedir.                                                                                        Çocuklarda göz muayeneleri ihmal edildiği zaman, gözlerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.              Erken teşhis ve doğru tedavi olunca başarılı sonuçlar elde edilmesi mümkündür.                                     Bebek dünyaya geldiğinde ilk göz muayenesi çocuk doktoru tarafından gerçekleştirilir.                           Ayrıca ardından 6. ve 18. aylarda genel göz muayenesi mutlaka göz doktoru tarafından tekrar yapılmalıdır.

Çocuklarda en çok görülen göz hastalıkları kırma kusurları ve şaşılıktır.                                                         Şaşılık gözlük kullanımı veya ameliyatla tedavi edilebilir. Tedavi yöntemi hastanın erken teşhis edilmesi ile tek veya çift gözde kayma durumlarına göre farklılık gösterebilir.                                            Ameliyatla tedavi yöntemi için hasta çocuğun en az 2 yaşında olması gerekir ve belirli durumlarda 6 yaşına kadar beklenebilir.

Çocuğun göz sorunu olmasa bile her çocuk 3 yaşından başlayarak okula başlayana kadar mutlaka göz muayenesi olması gerekir.

GÖZ ALERJİSİ

Hastanın gözde sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve göz çevresinde ödem gibi belirtilerle ortaya çıkar.                              Göz alerjileri zamanında tedavi edilmezse göz kaybına varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Göz alerjileri, doğru teşhis edildiğinde, uygun yöntem belirlenerek tedavi edilebilmektedir.

Göz çevrenizde ödem varsa dikkat!

Alerjik reaksiyonlar, Kişinin vücudunda ve dokularının dış etki ve etmenlere karşı verdiği aşırı reaksiyon vermektedir. Bu reaksiyon uzun sürerse o dokuda hasara yol açmaktadır.                                   Normal bir bireyde reaksiyon yaratmayacak bir molekül ya da polen, alerjik kişide aşırı hücresel reaksiyona yol açar ve aşırı reaksiyon dokuda hasar oluşturur.                                                                        Her yaş grubunda göz alerjisi görülmektedir. Mevsimsel alerjik yıl boyu süren alerjik konjonktivit, vernal konjonktivit gibi farklı tipleri bulunmaktadır.                                                                                                Göz alerjilerinde ki ilk belirtiler gözde sulanma, kaşıntı, göz çevresinde ödem ve göz kızarıklığıdır. Genellikle kaşıntı sonrası kızarıklık daha artar ve eldeki bakteriler göz yüzeyine bulaşarak çapaklanmaya da neden olabilir.

Göz alerjilerinden koruna bilinir

Özellikle Lensler doğrudan göz alerjisine yol açmamaktadır. Ancak alerjisi olan göze kontakt lens takılırsa alerjik reaksiyon mekanik olarak tetiklenir.

 Bu durumda kızarıklık daha da artmaktadır. Gözde aktif alerji olan zamanlarda kontakt lens takmamak gerekir. Alerji düzeldikten sonra da aylık lensler yerine günlük kullan at kontakt lensler tercih edilmelidir. Özellikle yaz ayların da güneş gözlüğü takmak alerji konusunda kısmen koruyucudur.  Göz alerjisinden korunmak için önemli noktalardan biri de; uzun saçlı kişilerin yatarken saçlarını toplamaları gerekir.  

Gün boyunca saça yapışan polenler, gece boyunca göz yüzeyinde alerjiyi tetiklemektedir.                         Bu nedenle uyku sırasında saçların yüze ve göz çevresine değmesi engellenmelidir.

Ayrıca göz alerjisi olan kişilerin gözlerini kaşımaktan ve ovuşturmaktan kaçınmalıdır.

Uzun süre göz kaşımak göz dokularına zarar verir ve korneanın yapısını incelterek astigmatın artmasına yol açmaktadır. Göz alerjilerinden korunmak için ilkbahar döneminde henüz alerji başlamadan önce koruyucu damlalar kullanmak faydalı olmaktadır.

Dışarıda çayır, çimen ve ot alanlarda bulunduktan sonra veya oyun hamuru gibi boyalı maddelerle temastan ile elleri ve yüzü yıkamak da alerjiden korunma açısından oldukça önemlidir.

Kesinlikle Unutulmamalıdır ki; Çocukluk çağında görülen göz alerjileri tedavi edilmez ise görme kaybına varan sağlık sorunları meydana gelir. Bu nedenle göz alerjileri ihmal edilmemeli ve mutlaka göz hekimi kontrolünde takip edilmelidir.