ArabicDutchEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

KARDİYOLOJİ

KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜ HAKKINDA BİLGİ

24 saat hizmet veren Hastanelerimiz sizlerin emrindedir.

Sizin Kalp hastalığınız için gerekli görülen tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Hastanelerimizde Her hastalık ve tanı için gerekli modern tıbbın gerektiği teçhizatlar   laboratuvarlarda mevcuttur.

Genel olarak sık sık rastlanılan, hipertansiyon ve hiperkolestrolmiye yi takip eden kalp bozuklukları, düzensiz çalışan kalp ile ilgili her türlü sorunları doktorlarımız kişinin rahatsızlığına göre tedavi takip etmekte ve çalışmalarını yapmaktadır.

KARDİYOLOJİK TANI YÖNTEMLERİ

EKG HAKKINDA BİLGİ NASIL ÇEKİLİR

Kalp hastalıklarında; kalbin kasılması sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivitenin grafiksel olarak kayıt eden bir cihazdır.                                                                                                                                                            *Kol, bacak bölgesine ve göğüs duvarına 10 adet elektrotlar yapıştırılır.                                             *Yapıştırılan elektrotlar kablolar aracılığı ile EKG cihazına bağlıdır.                                                                                                                             *EKG cihazından grafik şeklinde kâğıda basılarak yazıcıdan çıkarılır.                                                                          *EKG kalbin oluşturduğu elektriksel aktivitenin ölçülmesine imkân tanır.                                                   *Kardiyolojide en çok kullanılan bir test yöntemlerinden biridir.                                                                                *Kalp krizinin tanısında, İletim ve ritim bozuklukları, kalp kasının büyümesi (HİPERTROFİ),               *Kalbin kanaması durumlarında EKG tanısı çok önemli bir yöntemidir. Kan iyonlarında ki oluşan dengesizliklerin saptanmasında,                                                                                                                    *Kalp kasındaki kalınlaşmalar, kalp boşluklarındaki büyümeler, kalbin damarlarındaki darlık sebebi ile az kan aldığı durumlarda (İSKEMİ) tespitin de de kullanılmaktadır

HOLTER EKG CİHAZI HAKKINDA BİLGİ

*Çok büyük olmayan bu cihaz ile; bayılma, göz kararması, çarpıntı gibi şikayetlerde Holter kayıt cihazı ile kalbin elektriksel aktivitesi değerlendirilmektedir.  Özellikle ritim bozuklukları olan hastalarda çok sık olarak kullanılmaktadır.                                                                                                                                *Normal EKG’den farklı olarak pille çalışan bu cihaz hastanın boynuna ya da beline askı yöntemi ile takılır.

*BU CİHAZ takılmadan önce sorumlu hemşire tarafından hastanın göğüs duvarına elektrotlar yapıştırılır.                                                                                                                                                               *Hastaya cihazın kullanımı hakkında bilgi verilir.                                                                                              *Hastaya cihaz takıldıktan sonra günlük yaptığı aktivitesi olduğu gibi devam edilmesi söylenir.                 *Kayıt elektrotlar takılıyken banyo duş yapılmaması iletilir.                                                                                   *Bu MR cihazları manyetik alana sahip olunduğundan yüksek gerilim hatlarından, mikrodalga fırınlarından uzak durulmalıdır.                                                                                                                               *Kayıt esnasında şikâyet olduğunda cihaz üzerindeki kayıt düğmesine basılması gerekmektedir. Bu vesile ile değerlendirme yapılırken ritim bozukluğu ve hasta şikâyeti arasındaki farkın değerlendirilmesi kardiyolojide uzman doktorlar tarafından yapılır.                                                                           * Holter EKG ile kayıt süresi saniyeler değil 24-48 saattir. Bu cihazın takma ve çıkarma işlemi hastanede yapılmaktadır. *

Holter kayıtlarının değerlendirilmesi uzman kardiyoloji doktoru tarafından yapılır.

OLAY KAYIT EDİCİ CİHAZ (EVENTRECORDER) HAKKINDA BİLGİ

EKG veya Holter cihazında olduğu gibi olay kayıt edici cihazla da kalbin elektriksel aktivitesi değerlendirilmektedir. Ritim bozuklukları olan hastalarda kullanılmaktadır. Pil ile çalışan cihaz 4-5 gün süreyle hastanın üzerinde kalacak şekilde takılır ve şikâyet olduğunda cihaz üzerindeki düğmeye basılması istenir. Cihaz, düğmeye basıldığı ana ait kayıtları hafızasında saklamaktadır.

*Bu cihaz takılmadan önce sorumlu hemşire tarafından hastanın göğüs duvarına elektrotlar yapıştırılır.                                                                                                                                                               *Hastaya cihazın kullanımı hakkında bilgi verilir.                                                                                              *Hastaya cihaz takıldıktan sonra günlük yaptığı aktivitesi olduğu gibi devam edilmesi söylenir.                 *Kayıt elektrotlar takılıyken banyo duş yapılmaması iletilir.                                                                                   *Bu MR cihazları manyetik alana sahip olunduğundan yüksek gerilim hatlarından, mikrodalga fırınlarından uzak durulmalıdır.                                                                                                                               *Kayıt esnasında şikâyet olduğunda cihaz üzerindeki kayıt düğmesine basılması gerekmektedir.                Bu sayede değerlendirme yapılırken ritim bozukluğu ve hasta şikâyeti arasındaki ilişkinin kurulmasına destek olur.

*Bu cihaz 4-5 geçtikten sonra hastanede çıkarılır. Hasta bulgularının kaydedici cihaz tarafından alınır.  Cihaz kayıtlarının değerlendirilmesi kardiyoloji uzman doktor tarafından yapılır.

EFORLU EKG HAKKINDA BİLGİ

*Hasta ayakta ve efor sarf ederken alınan EKG kayıtlarıdır.                                                                       *Hastanemizde efor yöntemi olarak koşu bandı kullanmaktadır.                                                                       *Kalp damarlarında tıkanıklık olan hastaların tanısında kullanılmaktadır.                                                       *Hasta efor sarf ederken, kalbin üzerindeki iş yükü efor sarf edilerek artırılarak, hastada göğüs ağrısı gibi şikayetlerin oluşması. EKG kayıtlarında kalp damar hastalığının değişiklik olup olmadığının değerlendirilmesi.                                                                                                                                                              *Eforlu EKG ayrıca ritim bozukluklarını tetiklemek, kapak hastalığı olan hastalarda kalbin üzerindeki etkileri daha iyi incelemek için de istenmektedir.

*Test yapılmadan önce hastaların rahat ve koşmaya uygun bir kıyafetle gelmesi istenir

*Hasta işlemden 4 saat öncesinden su hariç başka herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Çay,kahve, kola gibi kafeinli içecekler testten 12 saat önce kesilmiş olmalıdır.

*Kalp rahatsızlığı olan hastalar, kullandıkları ilaçları doktorlarına söylemeli ve kesilmesi gereken ilaçlar hakkında doktorundan bilgi almalıdır.

*Teste başlamadan önce hastadan sorumlu hemşire veya sağlık görevlisi öncelikle istirahat EKG kaydını alarak nabız ve tansiyon ölçümü yapar.

*Hastanın engel bir durumu yoksa önce yavaş yavaş dönen koşu bandı üzerinde yürümesi istenir. Koşu bandının dönüş hızı ve eğimi kullanılan yönteme bağlı olarak 2-3 dakikada bir artırılır.                Hastanın bu hız artışına hızlı yürüyerek veya gerekirse koşarak uyum göstermesi gerekir.

*Hastanın testi boyunca hastanın kalp ritmi monitör üzerinden takip edilir ve kalp hızı-kan basıncı düzenli olarak ölçülür.

*Koşu bandında test sırasında sorumlu olan personel hastaya düzenli olarak iyi olup olmadığını sorar. Aşağıdaki şikayetlerden herhangi biri oluşursa personel e hemen söylenmelidir.

*Göğüs sırt veya kol ağrısı, Nefes darlığı, Baş dönmesi, Bayılma hissi, Teste devam edemeyecek kadar yorgun hissetmek.

*Testin hızlı ve efor gerektiren aşamaları bittiğinde ise hasta yine yavaşça dönen koşu bandı üzerinde 1-2 dakika süreli aktif dinlenme bölümünü tamamladıktan sonra koşu bandından indirilir.

*Koşu bandı üzerindeki egzersiz süresi hastanın efor kapasitesine bağlı olarak3-4 dakika ile 12-15 dakika arasında değişebilmektedir.  Tüm test ise yaklaşık 30 dakika sürer.

AMBULATUVAR TANSİYON CİHAZI HAKKINDA BİLGİ

Kan basıncının yüksekliğinden (hipertansiyon) şüphe edilen durumlarda ya da sürekli kan basıncının yüksek olduğu durumlarda ve hastanın kullandığı ilaçların yeterli etkiyi gösterip göstermediği ölçülmek için hastalarda kullanılan testtir.                                                                                                                    Hastane de veya evde yapılan ölçümlerde kola sarılan bir kan basınç cihazı ile ölçüm yapılmaktadır. Hasta da Ölçüm süresi 24 saattir.                                                                                                                                           Tansiyon cihazı gündüz saatlerinde her yarım saatte bir, akşam saatlerinde ise her saat başı ölçüm yapıyor ve kayıt alıyor.

*Ambulatuvar tansiyon takip cihazı nasıl kullanılır?                                                                                                       *Cihazın takma ve çıkarma işlemi kardiyoloji bölümünde sorumlu hemşireler tarafında yapılır.

*Hastaya cihaz takıldıktan sonra ilk ölçümü sağlık personeli ile beraber yapar.                                                  

* Hastanın havuza ya da denize girilmemesi ve duş, banyo yapmaması gerekir.

*Tansiyon cihazı ölçüm yapılacağına dair bir sinyalle ile hastayı uyarır.                                                             *Hasta uyarıyı hissettiğinde ölçüm yapılan kolunu sabit ve kalp hizasında tutması gerekmektedir.

*Hasta uyurken dahi cihaz ölçüm yapmaya devam eder.                                                                                        *Fakat hastada rahatsızlık ve gerginlik oluşturduysa, bunu doktoruna bildirmelidir.

*Hastaya takılan cihaz 1 günlük sürenin sonunda hastanede çıkarılır.                                                     Kayıtlarının değerlendirilmesi kardiyoloji uzmanı tarafından yapılır.

Kan basıncını ölçen cihazına ait rapor, 10-20 dakika içinde doktora teslim edilir.

EKOKARDİYOGRAFİ (EKO) HAKKINDA BİLGİ

Ekokardiyografi ultrason dalgaları sayesinde; Kalbin görüntülemesini sağlayan, ağrısız ve zararsız kabul edilen ve radyasyon içermeyen bir testtir. Ekokardiyografi kalbin boyutları, kalp odacıklarının kasılma ve gevşeme fonksiyonları, kalp duvarlarının kalınlıkları, kalp kapakçıklarını hakkında bilgi veren bir testtir. Kardiyolojide EKG gibi sık sık hastalara uygulanan testlerden biridir.                                                          Kalp damarlarının direkt görüntülenmesi yapılmamaktadır.

*EKOKARDİYOGRAFİ (EKO) NASIL ÇEKİLİR?

*İşlem yapılmadan hastanın belinden üstünü içerecek şekilde soyunması istenir.

*Hastanemizde eko kardiyografik inceleme kardiyoloji uzman doktorları tarafından yapılır.

*Hastaya işlem sırasında hastanın sol veya sağ yanına doğru uzanması istenir.

*İşlem sırasında uzman doktor, ultrason dalgalarının vücuda iletilmesini sağlayan ultrason jelini vücuda sürer ve prob denen bir cihazla bu jeli kullanarak göğüs duvarından görüntü alır.

*Hastanın kalbinin görüntüleri ekrandan izlenebilir.

*İşlem bitikten sonra da jeller in silinmesi için havlu peçeteyle silinip hastanın giyinmesi istenir.

*İşleme ait rapor, 15-20 dakika içinde doktora teslim edilir.

 

TRANSÖZEFAGİYAL EKOKARDİYOGRAFİ HAKKINDA BİLGİ

Transözefagiyal Ekokardiyografi (TEE) kabaca mide ve ince bağırsak hastalıklarının tanısında kullanılan endoskopi işlemine benziyen bir işlemdir. Ultrason dalgaları sayesinde kalbin görüntülenmesine dayanan bir yöntemdir. Hasta uyku haline geçtikten sonra, ucunda küçültülmüş bir görüntüleme aygıtı bulunan TEE probu ağızdan sokulmakta ve yemek borusu içerisinden kalbin görüntülenmesi yapılır. Eğer göğüs duvarında standart ekokardiyografi işlemi ile karar verilemeyen durumlarda, kalp odacıklarında delik ya da pıhtı varlığı, mekanikprotez kapakların değerlendirilmesi, kalp kapakçıklarının iltihabı dahil olmak üzere her türlü hastanın sorununun değerlendirilmesinde kullanılan çok çok önemli bir testtir.

TRANSÖZEFAGİYAL EKOKARDİYOGRAFİ İŞLEMİ HAKKINDA BİLGİ

*Hastaya işlem yapılmadan en az 4 saat süre ile aç kalması istenir. Hastanemiz de TEE işlemleri genelde saat 11.00-12.00 arasında yapılmaktadır.

*Hastaya işlem yapılmadan önce hemşire tarafından sağ veya sol kola damar yolu açılır.

*Hastanın işlem öncesi alerji, yemek borusu ile ilgili hastalık ve takma diş varlığı ilgili sorular sorulur. Eğer hastanın takma diş kullanıyorsa işlem öncesinde protezlerini çıkarmaları gerekmektedir.

*Hasta işlem odasına alınır. Hemşire ya da doktor tarafından boğazını uyuşturmak için sprey şeklinde bir ilaç ağız içine sıkılır. Hastanemizde TEE işlemi kardiyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

* Hastanın ağzına; İnce TEE tüpünün geçmesi, ağzın açık tutulması ve TEE tüpünün ısırılmasını engellemek için bir ağızlık dişlerin arasına yerleştirilir. Hasta sol yanına doğru yatırılır.

*Hastanın açılan damarından, damar yolundan hastayı uyku haline getirecek bir ilaç yapılır.

*Hasta uyku hali sağlandıktan sonra sorumlu doktor TEE tüpünü ağızdan girerek yemek borusuna yerleştirir. Kalbe çok daha yakın olan ve arada görüntüyü engelleyecek başka dokular bulunmadığından dolayı TEE işlemi sırasında elde edilen görüntüler çok kalitelidir.

*Bu işlem 10-15 dakika sürer.

*Hasta uyanana kadar bir odada takip edilir. Hasta uyandıktan sonra yapılan tüm işlem kayıtları, video görüntüleri ve yazılı raporlar hastaya teslim edilir.

*Hasta ya işlem görülen gün içinde araba kullanmaması ve eğer mümkünse evine yakınları tarafından götürülmesi önerilir. Hasta 1-2 gün alkol tüketmemesi gerekir.

*İşlem yapılan hastada 1-2 gün boğazda rahatsızlık hissi olabilir. Eğer hastanın boğazında bir kötüleşme olursa mutlaka doktora bildirilmelidir.

DOBUTAMİN STRES EKOKARDİYOGRAFİ HAKKINDA BİLGİ

Kalp damarlarındaki tıkanıklık şüphesi olan ortopedik veya hastanın diğer nedenlerinden EKG yapılmayan hastalarda kullanılan bir yöntemdir. 

Özel bir ilaç olan (DOBUTAMİN); damar yolundan verilerek ve dozu her 3 dakikada bir artırılarak kalbin daha fazla çalışması sağlanır. Bu sırada göğüs duvarından eko kardiyografik görüntüler elde edilerek istirahat ve dobutamin ilaç etkisi altındaki görüntüler uzman kardiyoloji doktorları tarafından değerlendirilmektedir.  Yapılan bu işlem boyunca EKG ve kan basıncı da kontrol edilir.                                    *DSE kalp damar hastalığının dışında kalbin fonksiyonlarının ve kapak hastalıklarının ileri değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

*HASTA işlem öncesi en az 4 saat süreyle aç kalması gerekir. DSE işlemleri genelde saat 14.00-16.00 arasında yapılmaktadır. Test 1 saat e kadar sürmektedir.

*Hasta işlemden 24 saat önce çay, kahve, kola çikolata gibi kafein içeren ürünlerin tüketmemesi gerekmektedir.

*Hastanın kullandığı kalp ilaçları varsa, bunların hangilerinin işlem öncesi kesilmesi gerektiğini uzman doktoruna söylemesi gerekir. Beloc, saneloc, vasoxen, concor, dilatrend, coronis, dideral, tensinor, monoket, monodur,isordil gibi ilaçların 24 saat öncesinden alınmaması söylenir.

*Hastanın sağ veya sol kola damar yolu açılır.

*Hastaya işlem öncesi alerji varlığı ve kullanılan ilaçlarla ilgili sorular sorulur.

*Hasta, işlem için odaya alındığında belden yukarısını çıkartıp soyunması istenir. Hastanemizde DSE işlemi uzman kardiyoloji doktorları tarafından yapılmaktadır.

*İşlem odasında hemşire tarafından EKG kaydı için elektrotlar göğüs duvarına yapıştırılır.                           Tüm bu işlem boyunca EKG, kan basıncı ve eko kardiyografik görüntüler takip edilir.

*Dobutamin damar yolundan verilmeye başlandığı esnada sıcak basması, baş ağrısı hissi olabilir.                   Kalp vuruşları ise daha güçlü olarak hissedilir.

*İşlem yapıldığı esnada sorumlu hemşire ve doktor hastaya düzenli olarak iyi olup olmadığını sorar. Aşağıdaki şikayetlerin olması durumunda doktor uyarılmalıdır.

*Göğüs sırt alt çene veya kol ağrısı, Nefes darlığı, Baş dönmesi, Bayılma hissi

Dolaşım ve kalp rahatsızlıklarınız için dalında yıllardır uzman olan doktorlarımıza rahatlıkla muayene olmanız için sizleri bekliyoruz.